255

După ce a pierdut derby-ul local cu HC Dobrogea Sud, din prima rundă a returului, HC Farul nu a reușit să învingă, duminică, pe teren propriu, o altă candidată la promovare, Știința Municipal Bacău, în etapa a 15-a a Seriei A din Divizia A la handbal masculin.

Handbaliștii constănțeni au pierdut cu 32-38, după ce au fost conduși, la pauză cu 21-13!

O victorie importantă a obținut însă, liderul Seriei A din Divizia A la handbal masculin, echipa HC Dobrogea Sud, în meciul cu GSIP Moreni, scor 45-22 (la pauză 24-13).

Partida s-a disputat în Sala Sporturilor din Târgoviște și a contat pentru etapa a-15-a din campionat.

Astfel, Dobrogea Sud Constanța își pune la loc de cinste cele 42 de puncte care-i asigură poziția de lider în clasament, urmată fiind de CSU Suceava cu 37 de puncte.

Locul al treilea este ocupat de Știința Municipal Bacău formație care a învins, în week-end, la Constanța, HC Farul.