Campionatul Mondial de Fotbal din Africa de Sud

Germania a spulberat Anglia în optimi

1831
Trupa lui Joachim Low a dat recital în primul mare meci de după grupe, îngenunchindu-i cu 4-1 pe insulari.

Duelul marilor rivale Anglia și Germania i-a revenit la scor, 4-1 (Klose 20, Podolski 32, Muller 67, 70 / Upson 37), ieri, "Panzerului", care s-a calificat en-fanfare în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud.
Germanii au avut ocaziile începutului de meci, solicitându-l din plin pe portarul James, au deschis scorul și s-au desprins apoi la 2-0. Au ratat chiar și pentru 3-0, dar Upson a redus din diferență și Anglia s-a trezit. Până la pauză, putea face 2-2, dar lui Lampard i s-a anulat un gol valabil (precum lui Dorinel Munteanu la Euro 1996).
Englezii continuă forcingul și după pauză, iar, la puțin timp de la reluare, au iar o mare ocazie de egalare (bară Lampard din lovitură liberă). Germanii dau însă lovitura de grație prin Muller în trei minute, la capătul a două contratacuri ca la carte, iar meciul e jucat, selecționerul Low trimițând în continuare pe teren rezer-
vele.
Au evoluat: Germania (selecționer, Joachim Low): Neuer - Lahm (cpt.), Friedrich, Mertesacker, J. Boateng - Schweinsteiger, Khedira - Muller (72 Trochowski), Ozil (83 Kiessling), Podolski - Klose (72 Gomez); Anglia (selecționer, Fabio Capello): James - G. Johnson (87 Wright-Phillips), Upson, Terry, A. Cole - Milner (64 J. Cole), Lampard, Barry, Gerrard (cpt.) - Defoe (71 Heskey), Rooney.
Prima echipă calificată în sferturi a fost Uruguay. Sâmbătă, în optimi, sud-americanii au trecut de Coreea de Sud, scor 2-1 (Luis Suarez 8, 80 / Chung Yong Lee 68), și vor întâlni în sferturi Ghana, care a învins SUA, cu scorul de 2-1 după prelungiri (K. P. Boateng 5, Gyan 93 / Donovan 62 - din penalty). Meciul se va juca vineri, 2 iulie, de la ora 21,30.
Uruguay (selecționer, Oscar Tabarez) a jucat cu: Muslera - M. Pereira, Lugano, Godin (46 Victorino), Fucile - A. Rios, Perez, A. Pereira (74 Lodeiro) - Cavani, Forlan, L. Suarez (84 Fernandez). "Am visat mereu la acest moment. Nu mi-a venit să cred când am înscris golul câștigător. Am avut un sentiment incredibil", a declarat eroul uruguayenilor, Luis Suarez, vârful lui Ajax Amsterdam. Uruguay s-a calificat într-un sfert de finală de Campionat Mondial după o pauză de 40 de ani.
Ghana (selecționer, Milovan Rajevac): Kingson - Pantsil, Jonathan, Mensah (cpt.), Sarpei (73 Addy) - Inkoom (113 Muntari), Annan, K. P. Boateng (78 Appiah), Ayew - Asamoah, Gyan.
Cine câștigă acest sfert va întâlni în semifinale echipa care rămâne în competiție după meciurile Olanda - Slovacia și Brazilia - Chile.

Sfert de finală cu Argentina

Germania va întâlni în sferturi, pe 3 iulie, Argentina, care, aseară, a trecut în optimi de Mexic, scor 3-1 (Tevez 26, 52, Higuain 33 - Hernandez 71).