Gimnastică ritmică / Andreea Verdeş, cel mai bun rezultat al României la Cupa Mondială de la Cluj

222
Gimnastică ritmică / Andreea Verdeş, cel mai bun rezultat al României la Cupa Mondială de la Cluj - 24148198744950559872498589213062-1634465139.jpg

Sportiva română Andreea Verdeş, de la CS Corrado Iaşi, s-a clasat pe locul şase în concursul la individual compus din cadrul Cupei Mondiale desfăşurate, la sfârşitul acestei săptămâni, în BT Arena din Cluj Napoca.

Andreea Verdeş a acumulat 94,100 puncte, în timp ce Annaliese Drăgan, de la CS Sportul Studenţesc, s-a clasat pe locul 13, cu 83,950 puncte, informează Federaţia Română de Gimnastică Ritmică.

Andreea Verdeş s-a calificat în finalele de la cerc, minge, măciuci şi panglică, în timp ce Annaliese Drăgan a prins finala de la cerc.

Concursul a fost câştigat de Boriana Kalein, din Bulgaria, vicecampioana europeană de anul acesta, clasată pe locul cinci la JO de la Tokyo, impunându-se cu un punctaj total de 103,700. Ea a fost urmată pe podium de italianca Milena Baldassarri (99,600 p), şi de rusoaica Daria Trubnikova (99,300 p).

La grup, Italia a ieşit învingătoare, cu 90,150 puncte, urmată la distanţă de Germania (73,900 p) şi Franţa (73,700 p).