Liga Naţională de baschet masculin

„Gladiatorii din Tomis” au răpus Galaţiul după două reprize de prelungiri

104

Meci nebun la Sala Sporturilor din Constanţa, gazda restanţei din etapa a doua a Ligii Naţionale de baschet masculin, unde BC Athletic Neptun a învins dramatic pe CSM Galaţi, la un punct diferenţă, scor 88-87, după două reprize de prelungiri.

Primul sfert s-a încheiat la egalitate, 13-13, apoi „Gladiatorii din Tomis” au călcat acceleraţia, şi-au adjudecat parţialul al doilea, 24-19, astfel că, la pauza principală, aveau avans de cinci „lungimi”. Tot jucătorii antrenaţi de Alexandru Olteanu s-au aflat la cârma jocului şi în sfertul al treilea, câştigat cu 18-15, pentru ca, în sfertul patru, gălăţenii să întoarcă spectaculos şi să anuleze avantajul de opt puncte al Constanţei, 16-24.

S-a intrat în prelungiri, iar la finele primei reprize, tabela a indicat din nou egalitate, 7-7. În repriza a doua, echilibrul s-a menţinut, finalul a fost pe muchie de cuţit, dramatismul a atins cote maxime, iar pe acest fundal, Constanţa s-a impus la limită, 10-9.

Cel mai eficient jucător al BC Athletic Neptun a fost din nou Vlad Corpodean, de neoprit, cu 20 de puncte (5x3 p), şase recuperări, două pase decisive şi două intercepţii, având astfel cea mai bună prestaţie a sezonului de până acum.

Au mai contribuit la acest succes neo-zeelandezul Maxwell Darling, cu 15 recuperări, slovenul Zan Kosic, cu 12 pase decisive, şi americanul Devante Wallace, unul dintre principalii marcatori.

Graţie acestui succes, echipa constănţeană a urcat pe locul trei în clasament, cu nouă puncte.

Pentru BC Athletic Neptun, va urma încă un meci greu, în etapa şasea a Ligii Naţionale, cu CSM Focşani, duminică, 31 octombrie, de la ora 17.00, la Sala Sporturilor.