Handbal / Celje - HCM Constanța, scor 24-19 în grupa B a Ligii Campionilor

214
Campioana la handbal masculin HCM Constanța a fost învinsă, astăzi, în deplasare, de formația slovenă Celje, scor 24-19 (11-6), în penultima partidă din grupa B a Ligii Campionilor.

Având doar varianta victoriei pentru a mai spera la optimile de finală ale competiției, campioana României a început decisă, dar fără a găsi drumul spre gol în primele cinci minute (2-0). Alberto Val a adus primul gol pentru HCM, 2-1 (min. 8), dar slovenii nu au ratat ocaziile ivite ulterior și s-au detașat la 4-1 (min. 13), obligând adversara să intre la time-out. În minutul 15, portarul de la Celje, Skok, avea deja cinci intervenții reușite, iar tabela arăta 5-1. După alte șase minute, diferența crescuse la șase goluri, 8-2, campioana României nereușind să-și găsească ritmul și având un bilanț negativ de patru aruncări în bara porții lui Skok. La pauză: 11-6, după 30 de minute în care de la HCM doar portarul Mihai Popescu s-a ridicat la nivelul mizei partidei.

În partea a doua, lucrurile nu s-au schimbat prea mult. Celje a continuat să domine la o diferență confortabilă (17-9, min 41), greșelile din tabăra constănțeană fiind din ce în ce mai numeroase. HCM a făcut eforturi să reducă handicapul (19-15), dar nu a găsit soluția salvatoare și a încheiat disputa cu capul plecat și doar șanse teoretice la optimi.

Marcatori:
Celje - Mackovsek 6 goluri, Marguci 5, Toskici 4, Zelenovici 3, Lekai 2, Zvizej 2, Poteko 1, Zabici 1

HCM Constanța - Cutura 5 goluri, Sadoveac 5, Val 3, Humet 2, Angelovski 2, Buricea 1, Vujadinovici 1.

În primele opt meciuri din grupă, campioana României a obținut două victorii, 22-17 cu Celje și 28-23 cu IK Savehof, iar în rest eșecuri pe linie: 31-35 cu IK Savehof, 27-37 și 21-31 cu MKB Veszprem, 14-35 cu THW Kiel, 23-28 și 24-25 cu Atletico Madrid.

După nouă etape, HCM Constanța ocupă locul 5 în grupa B, cu doar 4 puncte.

HCM Constanța mai are de jucat un singur meci în grupă, la București, cu deținătoarea trofeului, THW Kiel (20 februarie).

Primele patru clasate din fiecare dintre cele patru grupe se vor califica în faza optimilor de finală.