96
Handbal / CS Minaur Baia Mare se menţine în cursa pentru calificarea în sferturile EHF European League - 1-1644230610.jpg

Echipa feminină de handbal CS Minaur Baia Mare a câştigat, cu scorul de 28-26 (14-13), partida susţinută, pe teren propriu, în compania formaţiei franceză Les Neptunes de Nantes, contând pentru Grupa B a EHF European League.

Pentru Minaur, au marcat Jelena Lavko 7 goluri, Cristina Laslo 8, Alexandra Severin 4, Ana Maria Tănasie 3, Asuka Fujita 3, Raluca Petruş 2, Bianca Andreea Ţîrle 1.

În celălalt meci al grupei, MKS Zaglebie Lubin - SG BBM Bietigheim 21-33.

În clasament, pe primul loc se află SG BBM Bietigheim, cu 8 puncte (4 jocuri), urmată de Les Neptunes de Nantes, 4 p (4 j), CS Minaur Baia Mare, 4 p (4 j), MKS Zaglebie Lubin, 0 p (4 j).

Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

CS Minaur, care păstrează speranţe de accedere în sferturile de finală, va juca următorul meci pe 13 februarie, în deplasare, cu MKS Zaglebie Lubin.