Handbal / Învinsă la Metz, CS Rapid va evolua în play-off-ul Ligii Campionilor

122
Handbal / Învinsă la Metz, CS Rapid va evolua în play-off-ul Ligii Campionilor - 1-1675602530.jpg

Echipa feminină de handbal CS Rapid Bucureşti a fost învinsă, cu scorul de 34-36 (17-20), de Metz Handball (Franţa), într-o partidă disputată în deplasare, contând pentru Grupa B a Ligii Campionilor.

Pentru Rapid, care nu a putut conta în acest meci pe Marta Lopez şi Sorina Tîrcă, ambele accidentate, au marcat Alexandra Badea 6 goluri, Andjela Janjusevic 6, Dorina Korsos 6, Estavana Polman 5, Eliza Buceschi 5, Orlane Kanor 3, Lorena Ostase 2, Jennifer Gutierrez Bermejo 1.

Diana Ciucă a reuşit să apere 10 aruncări (33,33%), iar Ivana Kapitanovic, patru (22,22%).

În urma acestui eşec, CS Rapid nu mai poate obţine calificarea directă în sferturi şi va evolua în play-off.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide din grupă:

Team Esbjerg - Buducnost BEMAX Podgorica 30-20

Lokomotiva Zagreb - Storhamar Handball Elite 22-31.

Duminică, 5 februarie, se joacă partida Kastamonu Belediyesi GSK - Gyori Audi ETO KC.