140
Handbal / SCM Râmnicu Vâlcea, remiză cu Viborg, în EHF European League. Ambele echipe, calificate în sferturi - 1-1644824944.jpg

Echipa feminină de handbal SCM Râmnicu Vâlcea a terminat la egalitate, scor 30-30 (14-15), partida cu Viborg HK (Danemarca), disputată pe teren propriu, în cadrul Grupei D a EHF European League.

Pentru SCM, au înscris Mireya Gonzalez Alvarez 7 goluri, Zeljka Nikolic 5, Irina Glibko 6, Cristina Florica 3, Kristina Liscevic 3, Bobana Klikovac 3, Olga Gorşenina 2, Elena Dache 1.

În celălalt meci al grupei, Vaci NKSE a învins pe Chambray Touraine Handball, scor 35-29.

În clasament, lideră este Viborg HK, cu 7 puncte (4 jocuri), urmată de SCM Râmnicu Vâlcea, 7 p (4 j), Vaci NKSE, 2 p (5 j), Chambray Touraine Handball, 2 p (5 j).

SCM Râmnicu Vâlcea şi Viborg au calificarea asigurată în sferturile de finală, iar meciurile directe vor stabili câştigătoarea grupei.

Vâlcea va juca ultimele două meciuri în deplasare, pe 16 februarie, cu Viborg, şi pe 20 februarie, cu Vaci.