HC Dobrogea Sud a spulberat-o pe Csurgoi şi continuă aventura europeană

176

Calificare en fanfare pentru HC Dobrogea Sud în turul doi preliminar al EHF European League. După victoria (27-23) din Ungaria, formaţia constănţeană s-a impus şi în manşa secundă cu Csurgoi KK, scor 31-28, la Sala Sporturilor, şi continuă aventura europeană.

Frenetic susţinuţi de aproximativ 700 de spectatori, care au creat în tribunele Sălii Sporturilor o atmosferă extraordinară la primul meci cu porţile deschise, după un an şi jumătate de așteptare, handbaliştii constănţeni au obţinut o nouă victorie la pas, în ciuda unui start de meci controlat de maghiari.

Csurgoi a condus cu 5-3, în minutul 10, Caba a primit cartonaş roşu pentru o intrare imprudentă la 9 metri, însă Constanţa nu a acuzat şocul şi a întors scorul de la 4-7 la 9-7, în minutul 15, cu o „dublă” a lui Buvinic şi câte o reuşită pentru Nikolic, Komogorov şi Raso. Din acest moment, „delfinii” nu au mai cedat iniţiativa şi au intrat la vestiare în avantaj, 16-13.

Repriza a doua a aparţinut în totalitate jucătorilor antrenaţi de Djordje Cirkovic şi George Buricea, care s-au desprins decisiv, 24-18 în minutul 40, şi s-au menținut la +5 până în minutul 50, când conduceau cu 27-22. Pe final, au mai redus din turaţia „motoarelor” şi le-au permis maghiarilor să reducă din diferenţă, victoria şi calificarea nefiind însă niciun moment sub semnul întrebării.

HC Dobrogea Sud (antrenori Djordje Cirkovic, George Buricea): Vasile, Chilianu - Nikolic 6 goluri, Buvinic 6, Komogorov 4 (3x7m), Raso 4, Chikovani 3, Andrei 2 (1x7m), Nistor 2, Susanu 2, Stankovic 1, Stănescu 1, Vegar, Caba, Ilie, Loghin.

„O victorie mare pentru noi şi pentru Constanţa. Le mulţumesc suporterilor pentru că au venit la sală în aceste condiţii dificile. Îi felicit pentru felul în care ne-au încurajat. Mă bucur că echipa joacă bine, chiar dacă este loc de mai bine, dar începutul este unul extraordinar”, a declarat, pentru site-ul oficial al clubului, preşedintele HC Dobrogea Sud, Ionuţ Stănescu.

HC Dobrogea Sud îşi va afla adversarul din turul secund al EHF European League, marţi, 7 septembrie, când, la sediul EHF de la Viena, va avea loc tragerea la sorţi.

După turul întâi, au mers mai departe şi Holstebro, Arendal, Malmo, Kadetten Schaffhausen, Azoty Pulawy, Logrono La Rioja, Valur Iceland, Fenix Toulouse, Fraikin Granollers, Benfica Lisabona, GOG Gudme, Bjerringbro-Silkeborg, RK Nexe, Rhein-Neckar Lowen, CSKA Moscova.

În urnă, vor intra însă şi cele opt echipe calificate direct în turul doi preliminar: Fuchse Berlin, PAUC Handball, TBV Lemgo, Sporting Lisabona, USAM Nimes, Mors Thy Handbold, Orlen Wisla Plock, Ademar Leon.

Confruntările din această fază, ultima înainte de grupe, se vor disputa în dublă manşă, pe 21 şi 29 septembrie.