Liga Națională de handbal masculin

HC Dobrogea Sud încheie anul pe locul secund

313

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța s-a impus, cu scorul de 33-24 (12-11), miercuri seară, în deplasarea de la Reșița, împotriva echipei gazdă, HC Adrian Petrea, în etapa a XVl-a a Ligii Naționale, ultima a acestui an.

Începutul de meci a aparținut gazdelor, care conduceau după primul sfert de oră cu 9-6. Constănțenii au revenit treptat în meci, iar pauza i-a găsit în avantaj minim, scor 12-11. În mitanul secund, formația lui Djordje Cirkovic a ridicat ritmul și s-a distanțat decisiv pe tabelă, obținând a 13-a victorie din acest sezon.

Pentru HC Dobrogea Sud, au marcat: Mladen Rakcevic (5 goluri), Zoran Nikolic (5), Laurențiu Toma (5), Dalibor Cutura (4), Predrag Vujadinovic (4), Nikola Crnoglavac (3), Claudiu Subțirică (3), Branko Angelovski (2), Dragoș Soare (1), Alexandru Bologa (1).

Iată și celelalte rezultate ale etapei: Poli Timișoara - HC Vaslui 30-25, CSM Satu Mare - Steaua București 25-25, CSM București - Dinamo București 32-33, CSM Făgăraș - Dunărea Călărași 23-24, Potaissa Turda - CSM Focșani 32-21 și HC Odorhei - CSU Suceava 31-26.

Clasament: 1. Dinamo (41 p), 2. HC Do-brogea Sud (40 p), 3. HC Odorhei (35 p).

v v v

Dobrogenii mai au de disputat o singură partidă oficială din anul 2016, sâmbătă, 17 decembrie, în deplasare, contra celor de la CSU Suceava, în optimile de finală ale Cupei României.