Prima etapă a Cupei Mondiale 2022 de gimnastică, la Varna

Ioana Stănciulescu, de la CS Farul, calificată în finala de la paralele

175

Gimnasta constănţeană Ioana Stănciulescu, de la CS Farul, s-a calificat în finala de la paralele din cadrul Cupei Mondiale de la Varna (Bulgaria). Ea a fost notată cu 13,250 în calificări, ocupând locul al cincilea, finala fiind programată sâmbătă, 28 mai.

Colega sa din lotul naţional Antonia Duţă a primit 11,650 la paralele şi avut o medie de 12,450 la sărituri (locul 13), ratând, din păcate, accesul în finale.

În competiţia masculină, Gabriel Burtănete s-a clasat pe locul 10 în calificările de la sol (nota 13,350), dar nu merge direct în finală, ci este a doua rezervă.

Roland Modoianu-Zseder s-a clasat pe locul 20 la cal cu mânere (11,550) şi pe 22 la inele (12,800), iar Răzvan Marc, pe 21 la inele (12,950), ieşind prematur din lupta pentru medalii, informează Federaţia Română de Gimnastică.

Pentru Ioana Stănciulescu, urmează evoluţiile din sesiune de calificări la bârnă, Antonia Duţă va lucra la bârnă şi sol, Gabriel Burtănete va încerca să prindă finalele la sărituri şi paralele, Răzvan Marc, la bară, iar Roland Modoianu-Zseder, tot la bară.

Gimnaştii români sunt însoţiţi în Bulgaria de antrenorii Cristian Moldovan, Marius Berbecar şi Remus Jivan.

La prima etapă World Cup Challenge din 2022 participă peste 100 de sportivi reprezentând 28 de naţiuni.