88
Judo / Alexandru Matei, medaliat cu bronz la Campionatele Europene U23 de la Sarajevo - 1-1667129093.jpg

Sportivul român Alexandru Matei a urcat pe podium la categoria 60 kg la Campionatele Europene U23 de judo de la Sarajevo (Bosnia-Herţegovina). Românul a avut un parcurs bun și a terminat cu bronzul la gât, chiar de Ziua Mondială a Judoului.

Clasamentul categoriei:

1. Nazir Talibov (Azerbaidjan)

2. Kanan Ismayilov (Azerbaidjan)

3. Emiel Jaring (Olanda)

3. Alexandru Matei

Matei a trecut în primul tur de armeanul Ervand Nersesian, în optimi a câştigat în faţa spaniolului Jaume Bernabeu Rico, în sferturi s-a impus în faţa olandezului Emiel Jaring, însă a pierdut semifinala cu azerul Kanan Ismayilov. El a câştigat apoi meciul pentru medalia de bronz cu israelianul Ariel Shulman, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

La categoria 73 kg, românul Adrian Şulcă a terminat competiția pe locul cinci. Tricolorul l-a învins în turul secund pe maghiarul Botond Toth, în optimi a trecut de slovenul Nace Herkovic, dar a fost învins în sferturi de moldoveanul Adil Osmanov. Adrian s-a impus în recalificări în faţa ucraineanului Nazar Kulieşov, dar a pierdut meciul pentru bronz cu olandezul Koen Heg.