234
Junioarele I de la CSS 1, pe primul loc la Naţionalele Şcolare de gimnastică ritmică - 1-1654169413.jpg

Echipa de junioare I a Clubului Sportiv Şcolar nr. 1 Constanţa, în componenţa Daria Vasilescu, Iulia Caraman şi Beatrice Ristea, a cucerit medalia de aur la Campionatele Naţionale Şcolare de gimnastică ritmică, turneu desfăşurat, timp de trei zile, la Timişoara.

Beatrice Ristea a ocupat locul patru la individual compus şi minge, şi-a adjudecat bronzul la măciuci şi argintul la panglică, Iulia Caraman a fost a doua la individual compus, minge şi măciuci, s-a clasat pe locul trei la cerc şi pe locul întâi la panglică, iar Daria Vasilescu a încheiat pe locul şapte evoluţia la cerc.

Gimnastele de la CSS 1 sunt antrenate de profesoara Mariana Paris; arbitru: Filis Şerif.

„Steluţele gimnasticii artistice” vor străluci, în week-end, la Buzău. 125 de gimnaste cu vârste cuprinse între 7 şi 9 ani vor sărbători, pe 4 iunie, copilăria, demonstrând prin exerciţiile lor pasiune, ambiţie, atitudine şi eleganţă. După Campionatele Naţionale Şcolare, sala CSS Buzău va fi luată din nou cu asalt de gimnaste, antrenori, arbitri şi spectatori.

La competiţie, vor participa sportive legitimate la 10 cluburi: SCM Bacău, CS Dinamo Bucureşti, CSS Focşani, Phoenix Gymnastics Târgovişte, CSS Steaua, CSS 2 Bucureşti, LPS „Nadia Comăneci” Oneşti, CS Petrolul Ploieşti, SS Chişinău şi CSS Buzău.