239
Juniori de mare perspectivă! Academia Hagi 2009 - campioană la Cupa Prieteniei Braşov 2022 - 1-1647248033.jpg

A căzut cortina peste ediţia de anul acesta a Cupei Prieteniei Braşov la fotbal, categoria de vârstă 2009. Academia Hagi 2009, echipă pregătită de Cosmin Constantin (antrenor) şi Mihai Stere (director coordonator), a reuşit un parcurs perfect sub Tâmpa şi a intrat în posesia trofeului cu victorii pe linie şi fără gol primit.

În faza grupelor, formaţia constănţeană a surclasat pe Alfa Galaţi, scor 9-0 (goluri Dimitrie Carabaş 2, Alexandru Goncear, Cosmin Mihai, Alesio Pambuca, Andi Seceleanu, Răzvan Marincean, Sergiu Rezmiveş, Darius Popa), FC Braşov, scor 6-0 (Cosmin Mihai, Alexandru Goncear, Răzvan Marincean, Iustin Racoviţă, Sergiu Rezmiveş, Luca Apetroaei) şi Ripensia Timişoara, scor 3-0 (Alexandru Goncear 2, Cosmin Mihai), iar „ploaia de goluri” a continuat şi în sferturile de finală, când victimă a căzut LPS Suceava, scor 5-0 (Cosmin Mihai 2, Sergiu Rezmiveş 2, Iustin Racoviță).

În semifinale, Academia Hagi 2009 a trecut, cu scorul de 2-0, de Dinamo Bucureşti 2-0 (Andi Seceleanu, Iustin Racoviţă), iar în finala mare, constănţenii s-au impus, 2-0, în faţa Juniorului Braşov 2-0, golurile fiind marcate de Andi Seceleanu şi Cosmin Mihai.

La rândul lor, echipele de juniori U19 şi U17 ale Farului s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

În optimi, Farul U19 (antrenori Nicolae Roşca şi Dan Ochia) a evoluat în deplasare, pe terenul lui FC Voluntari, unde s-a impus cu scorul de 1-0, unicul gol al întâlnirii fiind înscris, în repriza secundă, de Mituleţu.

Farul U17 (antrenori Ionuţ Mihu şi Cristi Şchiopu) a avut ceva emoţii în duelul cu Academica Clinceni U17. La finele timpului regulamentar, tabela indica egalitate, 2-2, golurile Constanţei fiind marcate de Mazilu şi Sandu. S-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde Farul U17 a avut câştigat de cauză, 6-5.

Partidele din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României se vor disputa în data de 30 martie.

În Complexul Academiei Hagi de la Ovidiu, a avut loc un curs de instruire în privinţa arbitrajului, susţinut de constănţeanul Claudiu Marcu, desemnat pentru această acţiune de Comisia Centrală a Arbitrilor. Au participat jucătorii Farului, precum şi staff-ul tehnic, iar subiectul acestei acţiuni a fost instruirea, clarificarea, interpretarea şi aplicarea corectă a regulamentului în timpul jocului inclusiv în momentele în care va fi necesară sau nu intervenţia VAR în luarea unor decizii.