Șase constănțeni, la Maratonul Internațional de la București

"Leii de mare", la concurență cu maratoniștii africani

509

Constanța a fost bine reprezentată la Maratonul Internațional al României de la București, competiție desfășurată duminica trecută și dominată de alergătorii africani. "Leii de mare" au trecut cu bine linia de sosire, prinzând chiar și un loc pe podium.

Toți cei șase constănțeni care s-au încumetat să participe la Maratonul Internațional al României au trecut cu bine linia de sosire, semn că pregătirea de vară a fost una temeinică.

Astfel, în proba de maraton, pe distanța clasică de 42,195 km, cu timpul 3:07.09, Vasile Tilibașa s-a clasat pe locul 7 la categoria de vârstă 41-45 de ani și pe locul 66 la general, Marian Piron (3:10.42) a fost al 11-lea la categoria 46-50 de ani și al 73-lea la general, iar Iulian Dideanu, intrat recent în grupul veteranilor de la malul mării, a ocupat pozițiile 108 (la categoria 35-40 de ani), respectiv 493 (la general). Timpul său - 4:41.00.

Podium pentru Constanța la semimaraton, Alexandru Pop (1:26.30) venind al treilea la categoria 46+, respectiv al 30-lea la general. În aceeași probă, Marcela Diana Vlad (1:41.42) s-a clasat pe locul 7 la categoria -35 ani, feminin, și pe locul 180 la general, iar Gheorghe Romașcanu (1:27.24) a fost al patrulea la categoria 45+, respectiv al 34-lea la general.

Alexandru Pop și Marian Piron au concurat pentru CS CFR, Vasile Tilibașa și Marcela Diana Vlad, pentru Asociația Sportivă Univer-sitară "Andrei Șaguna", Iulian Dideanu, pentru Ro Club Maraton, iar Gheorghe Romașcanu, pentru CS Pompierul.

"A fost o zi superbă pentru alergare, cu o organizare impecabilă. Toți sportivii din Constanța au fost în formă, dovadă faptul că, în acest concurs, ne-am corectat recordurile personale", a declarat, pentru "Cuget Liber", Alexandru Pop.

v v v

Așa cum era de așteptat, Maratonul Internațional de la București a fost dominat de alergătorii africani. Kenyanul Victor Chelkoi s-a impus în întrecerea masculină de maraton (2:14.05), fiind urmat de etiopianul Wosene Demeke (2:14.21) și de un alt kenyan, Kenett Kipkmoi (2:19.27).

La feminin, podiumul a fost integral etiopian: 1. Neri Tigist (2:37.28), 2. Megertu Geletu (2:39.53), 3. Wolde Shewaye (2:42.06).

Primii români care au terminat maratonul și care au cucerit astfel titlurile de campioni naționali au fost Ștefan Lupulescu (Pandurii Târgu Jiu; 2:25.25), respectiv Maria Danci (CSM Reșița; 2:48.54), clasați pe locurile 5 în cele două întreceri.

Cu acest prilej, românii Victor Vlad, Gabriel Solomon, Ștefan Oprina, Mihai Baractaru, George Dobre și Florin Munteanu au reușit să intre în Cartea Recordurilor, cu un nou record mondial în proba de "maraton 6 legați" - 2:54.30.

La reuniunea din București, au participat, în total, aproximativ 10.000 de persoane, dintre care 5.000 numai în cursa de maraton. În afară de probele de maraton și semimaraton, concomitent, s-au mai desfășurat o cursă populară de 10 kilometri, o cursă pentru copii și o cursă specială pentru persoanele cu dizabilități.

v v v

Pentru alergătorii constănțeni, sezonul competițional nu s-a încheiat încă. Vlad, Pop, Piron, Tilibașa și Dideanu se vor alinia la startul Maratonului Dunării (Sulina, 19 octombrie), iar Pop și Piron vor participa, pe 16 noiembrie, la Maratonul de la Istanbul (Turcia).