Luptătorii constănțeni, pe podium la CN de lupte libere și greco-romane

2710
1

Zilele trecut, la Târgoviște, a avut loc Campionatul Național de lupte libere și greco-romane, individual, la categoria copii 1. La lupte libere, după faza zonală, elevii lui Marian Oancea, de la CS Mangalia, și-au trecut în palmares alte cinci medalii. Andreea Ana (40 kg) a cucerit medalia de aur, George Pârvu (38 kg) a obținut argintul, iar Constantin Manea (38 kg), Andrei Bălăban (100 kg) și Cosmin Bunduc (47 kg) s-au întors acasă cu medalii de bronz. Tot de la CS Mangalia, Costin Cucoran (59 kg) și Anamaria Predică (57 kg) s-au clasat pe locurile cinci. Elena Sandu (44 kg), de la LPS "Nicolae Rotaru" Constanța, a câștigat argintul. "Acum ne pregătim de Campionatul Național pe echipe și Cupa României, unde vrem să câștigăm cât mai multe medalii, în special de aur", a declarat, pentru "Cuget Liber", antrenorul Marian Oancea. La greco-romane, tot de la LPS Constanța, Vlăduț Popa a obținut aurul la categoria 85 kg, în timp ce Iulian Popa (47 kg) și Andrei Nicolaescu (100 kg) se regăsesc pe poziția a cincea. Sportivii de la LPS sunt pregătiți de antrenorii Ioan Giuglea și Valentin Dobrin. Tot la această categorie, sportivii de la CS Farul s-au întors cu trei medalii de bronz: Gabriel Grigore (35 kg), Minur Pârvu (38 kg) și Sebastian Suvac (42 kg), cu toții antrenați de Grigore Gheorghe.