Matei și Alibec au înscris în victoria cu 4-0 a României cu Austria

1154
Ambii fotbaliști constănțeni din lotul României Under-19, mijlocașul Cosmin Matei (FC Farul) și atacantul Denis Alibec (Inter Milano tineret) au înscris câte un gol în succesul cu 4-0 al tricolorilor din meciul cu Austria, de luni seară, din prima fază a calificărilor la Campionatul European din 2010.
Meciul s-a jucat la St. Veit an der Glan (stadionul "Jacques Lemans"), în Austria, țară în care se desfășoară grupa de calificare a României, 6. Atât Matei, cât și Alibec au fost titulari. Denis a punctat pentru 2-0, în minutul 23, și a rămas pe teren tot meciul, în vreme ce Cosmin a fost autorul reușitei care a închis tabela, în minutul 86, iar la două minute după aceea a fost înlocuit.
Al doilea meci de luni din grupa României a fost Armenia - Scoția 1-6. După două etape, clasamentul arată în felul următor: 1. Scoția - 6p (9-1), 2. România - 3p (4-3), 3. Austria - 3p (5-5), 4. Armenia - 0p (2-11). Ultima rundă prevede, mâine, de la ora 19, partidele: Scoția - Austria și, la Villach (stadionul "Villach - Lind"), România - Armenia.
Dintre cele 52 de echipe care participă în prima fază a calificărilor, merg mai departe, în Turul de Elită (1 martie - 31 mai 2010) - ultima etapă înaintea turneului final din Franța (iulie 2010), primele două clasate din cele 13 grupe și cele mai bune două locuri trei. În condițiile în care Scoția și România sunt favorite certe în partidele de mâine, mai mult ca sigur că ele vor ocupa la final primele două poziții.
În Turul de Elită, cele 28 de echipe calificate vor alcătui șapte grupe de câte patru, din care obțin calificarea la etapa finală câștigătoarele seriilor, care i se alătură echipei gazdă, Franța.