242
Nataţie / David Popovici, Bianca Costea și Alexandra Dobrin au ratat calificarea în finale, la Mondialele de la Abu Dhabi - 26685082045908211409724453161136-1639731465.jpg

Vineri, 17 decembrie, ziua a doua a Campionatului Mondial de nataţie în bazin scurt (25 m) de la Abu Dhabi a adus, în sesiunea de dimineață, noi provocări pentru înotătorii români.

David Popovici, Bianca Costea și Alexandra Dobrin au concurat în Etihad Arena, în calificările probelor de 200 m liber masculin,100 m liber feminin și 200 m fluture feminin, informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

În serii la 200 m liber, David Popovici a terminat cursa cu timpul de 1:43.62, a ratat finala și și-a încheiat evoluția la această ediție a Campionatului Mondial de înot în bazin scurt.

În serii la 100 m liber, Bianca Costea a obținut timpul de 54.84 și și-a încheiat de asemenea evoluția în această probă la Abu Dhabi.

Totodată, în serii la 200 m fluture, Alexandra Dobrin a obținut timpul de 2:12.96 și privește spre următoarea probă la care va concura în Etihad Arena în zilele următoare.

Vineri după-amiază, iubitorii sportului din România vor fi cu ochii pe finala probei de 100 m spate masculin. De la ora 16:07, ora României, Robert Glință va evolua în ultimul act, după ce joi seara și-a câștigat locul cu timpul de 50.21 secunde.