Nataţie / Românul Constantin Popovici, învingător în reuniunea nautică de la Oslo

153
Nataţie / Românul Constantin Popovici, învingător în reuniunea nautică de la Oslo - 23739132642102823790263253778826-1629122956.jpg

Capitala Norvegiei, Oslo, a găzduit etapa a doua a sezonului Red Bull Cliff Diving, sezonul 2021. La fel ca și în etapa de debut, de la Saint-Raphaël (Franța), concursul a fost câștigat de un sportiv român. După ce Cătălin Preda s-a impus în Franța, în Norvegia a câștigat Constantin Popovici, informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Aflat într-o formă foarte bună, Constantin Popovici (32 de ani) s-a clasat pe locul întâi cu un total de 406 puncte. Pe treapta a doua a podiumului s-a clasat un alt român, Cătălin Predan, cu 403,7 puncte.

Cei doi sportivi sunt legitimați la clubul Steaua București și sunt pregătiți de antrenorul Florin Avasiloaie.

Etapa următoarea a sezonului 2021 va avea loc la Mostar (Bosnia și Herțegovina), pe 28 august.