Sâmbătă, la Constanța, FC Farul - Concordia Chiajna 0-1

Pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești / GALERIE FOTO

1136

La 0-0, golgeterul "marinarilor", Ștefan Ciobanu, a ratat singur cu portarul, pentru ca, la faza imediat următoare, formația ilfoveană să înscrie golul victoriei.

Farul nu a mai dat lovitura ca în partida de orgoliu cu Săgeata Năvodari, pierzând, sâmbătă, la Constanța, scor 0-1, disputa cu cealaltă candidată declarată la ocuparea locului doi, Concordia Chiajna.
Meciul a început prost pentru "marinari", care l-au pierdut încă din minutul 7 pe mijlocașul Buzea, accidentat serios (disjuncție la claviculă). Simțind în ceafă răsuflarea Deltei Tulcea, Concordia a forțat golul și a ratat patru ocazii bune până în finalul primei părți, prin Silviu Pană (min. 25 - Barbu respinge din apropierea liniei porții), Diniță (min. 30), Marian Chițu (min. 32 - bară) și iar Silviu Pană (min. 33 - scoate de pe linie Sascău). Până în minutul 41, fariștii n-au reușit să se arate periculoși, abia în ultimele patru minute au ratat două situații, prin Stăncioiu (41) și Barbu (44).
Meciul putea lua însă o turnură favorabilă gazdelor, care, la prima situație a reprizei secunde, în minutul 60, s-au aflat extrem de aproape de gol, Ștefan Ciobanu ratând singur cu portarul! Ratarea a avut efect de bumerang pentru Farul, pentru că, la faza imediat următoare, micuțul Diniță, căpitanul Concordiei, a înscris cu capul din 6 m, ducându-și echipa în avantaj. Golul s-a dovedit decisiv pentru victoria oaspeților, care a mai fost amenințată o singură dată până la final, tot de Ciobanu, care, în minutul 70, nu a nimerit ținta după centrarea lui Nițescu. În etapa viitoare, în fieful Stelei II, Ciobanu va lipsi, fiind suspendat în urma galbenului de sâmbătă.
FC Farul (antrenori, Gică Butoiu și Ion Barbu): Zdrâncă - Nițescu, Barbu, L. Ștefan (cpt.), Pașcovici (75 I. Lupu) - Dutciuc, Stăncioiu (64 Husein), Buzea (7 G. Munteanu), Păduraru, Sascău - Șt. Ciobanu
Concordia (antrenor, Cristian Niță): Fl. Niță - V. Crețu, Mamele, I. Nae, Poenaru (71 Cosic) - Ad. Popa, Sorin Pană, Silviu Pană, M. Chițu - Diniță (cpt.) (69 Iliescu), Bălțoi (80 Crețu)
Cartonașe galbene: Buzea (2), Pașcovici (36), G. Mun-teanu (59), Șt. Ciobanu (72), Husein (90+3) / Diniță (5), I. Nae (45+1), Fl. Niță (88).