Liga Naţională de baschet feminin, etapa a 17-a

305
Răsturnări de scor spectaculoase! Phoenix CSU Simona Halep, învingătoare sub Turnul Chindiei - 1-1643542669.jpg

Disputată la sala CSS „Ioan Valerian” din municipiul de sub Turnul Chindiei, partida dintre echipele feminine de baschet CS Municipal Târgovişte şi Phoenix CSU Simona Halep, contând pentru etapa a 17-a a Ligii Naţionale, s-a încheiat cu victoria formaţiei de pe litoral, scor 72-69.

A fost un joc nerecomandat cardiacilor, cu răsturnări spectaculoase, decis pe final.

Aşa cum anunţau încă de la plecare, jucătoarele antrenate de Miroslav Popov au preluat rapid iniţiativa, însă gazdele au ţinut ritmul în primele două sferturi, primul adjudecat la limită de Constanţa, 17-16, cel de-al doilea încheiat la egalitate, 21-21. Mai mult, imediat după pauza principală, dâmboviţencele au făcut un sfert foarte bun, 17-14, astfel că în decisiv au intrat cu avantaj de două puncte.

Un avans care nu i-a fost însă suficient Târgoviştei pentru a-şi asigura victoria. Constănţencele au revenit în forţă, au recuperat punct cu punct, iar sfertul patru l-au câştigat cu 20-15. O aruncare de trei puncte a făcut, practic, diferenţa!

De la Phoenix CSU Simona Halep, americanca Ciara Eleanor Rosten a fost cea mai eficientă jucătoare, cu 16 puncte marcate şi 11 recuperări reuşite, lista remarcatelor mai cuprinzându-le pe Jade Vega (14 p), Bianca Nagy Voica (12 p), Andreea Beldian (10 p) şi Bianca Fota (9 p, 4 pase decisive).

„Munca în echipă, seriozitatea la antrenamente şi mai ales încrederea în propriile forţe sunt întotdeauna răsplătite, iar noi culegem acum roadele ultimelor luni de pregătire intensă.

Chiar dacă momentele de ezitare n-au fost puţine, am reuşit să trecem peste oboseala acumulată în ultimele săptămâni şi peste unul dintre meciurile grele din această fază a campionatului.

Şi cum rezultatele nu ne aduc doar puncte, ci au şi rolul de a ne întări încrederea în propriile forţe, nu putem să nu remarcăm performanţele reușite de Andreea Mititelu şi Ciara Rosten, care au încheiat meciul cu câte un «double-double»”, au transmis reprezentanţii grupării constănţene.

Alte rezultate ale rundei a 17-a: CS Rapid Bucureşti - CS Universitatea Cluj-Napoca 59-65, CSM Alexandria - CS Agronomia Bucureşti 49-33, FCC Baschet UAV Arad - ACS KSE Târgu Secuiesc 84-59.

Partida CSTBV CSU Olimpia Braşov - CSM Satu Mare a fost amânată, pe motiv de cazuri de jucătoare infectate cu virusul Covid-19.

În clasament, Phoenix CSU Simona Halep ocupă locul cinci, cu 24 de puncte.

Etapa viitoare (sâmbătă, 5 februarie), echipa constănşeană va juca, la Sala Sporturilor, cu CSTBV CSU Olimpia Braşov.