RCJ Constanța a înregistrat a treia înfrângere consecutivă

274
Vineri, în deplasare, formația RCJ Constanța a fost învinsă pe terenul campioanei en-titre CSM Știința Baia Mare, scor 39-23 (22-11), într-un meci contând pentru etapa a XII-a a SuperLigii de rugby.
Constănțenii au acumulat, astfel, a treia înfrângere consecutivă, după partidele pierdute la Timi-șoara (7-29) și acasă, cu Steaua (17-22).
Startul partidei nu a fost în favoarea elevilor lui Cristian Brănescu, aceștia fiind conduși în primele minute cu 14-0, însă alb-albaștrii au reușit să răzbească în minutul 9, prin Jantjies, cu o lovitură de pedeapsă transformată, 14-3. În minutul 14, același Jantjies reușește să transforme încă o lovitură de pedeapsă, iar pe tabla de marcaj s-au mai adăugat trei puncte pentru formația de pe litoral. După 27 de minute infernale pentru alb-albaștrii, Van Der Linde a izbutit, în cele din urmă, și a marcat primul eseu pentru RCJ Constanța, 22-11. La reluarea partidei, după pauză, constănțenii au mai redus din diferența de pe tabelă, printr-un eseu reușit de Apostol (min. 42), transformat apoi de Jantjies, 22-18, și prin Munteanu, care, după reușita colegului său, la cinci minute diferență, a mai adăugat 5 puncte pe tabela de scor, 22-23. Din acel moment, constănțenii nu au mai marcat niciun punct, iar restul partidei a fost dominată total de băimăreni, care au finalizat partida cu scorul 39-23.
Iată și alte rezultate din etapa a XII-a: Poli Agro Iași-Dinamo 11-46, U Cluj-CSM București: 3-31.