SuperLiga la rugby, etapa a zecea

RCJ Farul, victorie pe terenul lui Dinamo. Vueti Baivi - trei eseuri!

530
1

RCJ Farul a obținut o victorie fără dubii, dar și fără punct bonus ofensiv, sâmbătă, la București: 23-10 cu Dinamo, într-o partidă contând pentru etapa a zecea a SuperLigii la rugby.

Formația constănțeană a condus la pauză cu 18-3, prin punctele reușite de Vueti Baivi (două eseuri) și Vlaicu (două lovituri de penalitate și o transformare), iar în repriza secundă, același Vueti Baivi a culcat balonul în teren de țintă advers, Vlaicu ratând transfor-marea. Pe final, Dinamo a redus din diferență, a presat, însă n-a putut sparge "zidul" alb-albastru, ne-obținând astfel mult doritul punct bonus defensiv.

Demn de remarcat în această partidă a fost forța grămezii Farului, net superioară celei bucureștene, eseurile Farului venind, de altfel, după asemenea faze.

Un alt rezultat al rundei: RCM Timișoara - Steaua București 21-13. Meciul Universitatea Cluj - CSM Olimpia București s-a disputat aseară, terminându-se după închiderea ediției.

Etapa viitoare (19 iulie), RCJ Farul va juca, pe teren propriu, cu RCM Timișoara.