România a câştigat Trofeul Carpaţi, după 41-35 cu Austria

555

Naţionala feminină de handbal a României a câştigat turneul dotat cu Trofeul Carpaţi, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 41-35

(24-17), sâmbătă, în ultimul meci al competiţiei găzduite de Teraplast Arena din Bistriţa.

România a încheiat cu trei victorii, 33-28 cu Elveţia, 32-22 cu Portugalia şi 41-35 cu Austria.

Austria a ocupat locul secund, cu două victorii, pe trei s-a clasat Elveţia, cu o victorie, 34-32 cu Portugalia, care a ocupat ultimul loc.

Tricolorele au controlat prima repriză şi au intrat la pauză cu un avans de şapte goluri, 24-17. După pauză, ecartul a crescut la 11 goluri (29-18, 30-19), iar în min. 42 tabela arăta 32-23. A urmat o cădere inexplicabilă a naţionalei României, care nu a reuşit să marcheze timp de zece minute, dar a primit opt goluri la rând, scorul devenind 32-31 (52). Un timeout al selecţionerului Florentin Pera le-a trezit la timp pe tricolore, care au revenit şi s-au impus fără emoţii, cu 41-35.

Pentru România au marcat Eliza Buceschi 9 goluri, Cristina Laslo 6, Crina Pintea 5, Crina-Elena Pintea 5, Lorena Ostase 4, Bianca Bazaliu 3, Alexandra Badea 3, Alexandra Badea 2, Nicoleta Dincă 2, Alexandra Dindiligan 1, Alicia Gogîrlă 1.

Daciana Hosu a avut 8 intervenţii, Diana Ciucă a reuşit 6, iar Yuliya Dumanska una.

Golurile oaspetelor au fost înscrise de Katarina Pandza 12, Josefine Huber 5, Sonja Frey 3, Patricia Kovacs 3, Mirela Dedic 3, Claudia Wess 2, Stefanie Kaiser 2, Ines Ivancok 2, Johanna Reichert 2, Santina Sabatnig 1.

Lena Ivancok a apărat 10 şuturi, iar Petra Blazek a avut o intervenţie.

Turneul de la Bistriţa a fost o ultimă verificare înaintea participării la Campionatul Mondial din Danemarca, Norvegia şi Suedia (29 noiembrie-17 decembrie), la care România va juca în Grupa E, la Herning (Danemarca), urmând să înfrunte în ordine Chile (1 decembrie), Serbia (3 decembrie) şi Danemarca (5 decembrie).

România este singura naţională care a participat la toate cele 26 de ediţii ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Echipa naţională de handbal feminin a României are ca obiectiv la Campionatul Mondial clasarea pe unul dintre locurile 1-7, pentru a putea participa la turneul preolimpic.