203
România are 91 de sportivi calificați deja pentru Paris 2024. 45 de zile până la startul Jocurilor Olimpice - stellaruttocalificarejocurileoli-1718117359.jpg

Atletismul oferă un ultimul sportiv din Team Romania calificat la Jocurile Olimpice din acest an: Stella Rutto.

Sportiva română de origine kenyană Stella Rutto s-a clasat pe locul al patrulea în finala probei de 3.000 metri obstacole, duminică seara, la Campionatele Europene de atletism de la Roma.

Avem 91 de SPORTVI români deja calificați la Paris 2024!

Pentru Team Romania este al 91-lea sportiv calificat la JO Paris 2024, a 6-a atletă din delegație.

„Atleta Stella Rutto a reușit la Campionatele Europene de Atletism de la Roma să îndeplinească baremul olimpic în proba de 3000 m obstacole. Eleva lui Carol Șanta a terminat proba pe locul 4, cu timpul de 9:22,36 min, record personal și barem olimpic îndeplinit.

Cursa a avut istorie pentru că oficialii au descalifica-o inițial pe câștigătoare, franțuzoaica Alice Finot. În acele condiții, pentru o scurtă perioadă de timp, Stella Rutto a fost în posesia medaliei de bronz, iar pentru o jumătate de oră atleta de la CS Dinamo s-a bucurat de performanță.