Simona Halep a acces în semifinalele turneului de la Madrid

129

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie nr. 4 și locul 5 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului Premier Mandatory de la Madrid, după ce a învins-o, vineri, în sferturile de finală, în două seturi, scor 6-2, 6-2, pe sârboaica Ana Ivanovici, favorita nr. 11 și locul 12 WTA, la finele unei partide care a durat numai o oră.

Cu această victorie, con-stănțeanca și-a luat revanșa pentru înfrângerea din partida contând pentru Cupa Federației, care a avut loc la București, chiar în ziua de Paște.

Simona Halep a fost susținută, vineri, din tribune de numeroși români, între care și fotbalistul echipei Getafe Ciprian Marica.
Constănțeanca o va întâlni, în semifinalele turneului dotat cu premii în valoare totală de 3.671.405 euro, pe jucătoarea cehă Petra Kvitova, a cincea favorită și locul 6 mondial, care a beneficiat în sferturi de abandonul liderului mondial, americanca Serena Williams.
Pentru calificarea în penultimul act, Simona Halep și-a asigurat 390 de puncte WTA și 172.425 de euro.