Simona Halep, eliminată din proba de dublu de la Melbourne

226

Simona Halep a început cu o înfrângere periplul său în Australia. Tenismena constănţeană a jucat marţi dimineaţă în proba de dublu a turneului de la Melbourne alături de Gabriela Ruse.

Cele două le-au avut ca adversare de partea cealaltă a fileului pe favoritele numărul 2 la cucerirea titlului, americanca Bernarda Pera şi cehoaica Katerina Siniakova. Primul set a fost la îndemâna favoritelor, care s-au impus cu scorul de 6-2.

În parţialul al doilea Halep şi Ruse şi-au mai revenit şi chiar au avut o minge de set, dar au cedat la final în tie-break şi au părăsit astfel competiţia.

Acesta nu este neapărat un lucru rău pentru Simona Halep, care trebuie să fie odihnită pentru meciul din turul al doilea de pe tabloul de simplu.

Între timp, fostul lider mondial a aflat că va juca împotriva australiencei Destanee Aiava, cea care a venit din calificări.