Festivalul Olimpic al Tineretului European

Sportivii constănțeni își croiesc drum către finale

124

Jucătorii constănțeni de tenis Selma Cadâr (LPS) și Ștefan Paloși (CS Mamaia Idu) au reușit accederea în sferturile de finală ale probei de simplu în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), competiție care se desfășoară la Tbilisi.

Selma s-a calificat în sferturi după ce a dispus, în optimi, de Maria Lota Kaul (Estonia), scor 6-4, 6-1, în timp ce Ștefan Paloși l-a învins, în aceeași fază, pe georgianul David Chelidze, scor 6-4, 6-0.

La dublu, ambele echipe tricolore (Selma Cadâr/Andreea Prisăcariu și Ștefan Paloși/Cristian Andreescu) s-au calificat în turul al doilea.

Tot la FOTE, atleta constănțeană Ioana Manoliu (LPS) s-a calificat în finala probei de săritură în lungime, după ce a ocupat locul șase în Grupa B, cu rezultatul de 5.60 m.

Ieri, atleta Georgiana Aniței a adus cea de-a doua medalie de aur a României.

Ea s-a impus în proba de triplusalt, cu 13.50 m, un nou record al competiției. Cea-laltă medalie de aur a delegației tricolore a fost câștigată de înotătoarea Maria Gâdea (400 m mixt).