824
Ştafeta României, cu trei înotători de la CSM Constanţa, a încheiat pe locul şapte la Europene - 1-1701933848.jpg

România, în componenţa David Popovici, Alexandru Stoica, Mihai Gergely, Patrick Sebastian Dinu, s-a clasat pe locul al şaptelea în finala probei masculine de ştafetă 4x50 m liber, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 metri) de la Otopeni.

Cei patru înotători tricolori au încheiat cursa cu timpul de 1 minut, 25 secunde, 93 sutimi, stabilind astfel un nou record naţional la categoria 19 ani+.

Victoria a revenit Marii Britanii, în componenţa Benjamin Proud, Matthew Richards, Alexander Cohoon, Lewis Burras, într-un minut, 22 secunde, 52 sutimi. Argintul a fost obţinut de Italia (Leonardo Deplano, Lorenzo Zazzeri, Thomas Ceccon, Alessandro Miressi; 1 min, 23 sec, 14/100), în timp ce bronzul a fost câştigat de Grecia (Kristian Gkolomeev, Stergios Marios Bilas, Apostolos Christou, Andreas Vazaios; 1 min, 23 sec, 27/100).

Cu excepţia lui David Popovici, ceilalţi trei înotători sunt legitimaţi la CSM Constanţa, iar antrenorii acestora sunt Răzvan Florea, Eduard Câşlaru şi Claudiu Radu.