Campionatele Mondiale de nataţie pentru juniori

Brigitta Vass, de la CSM Constanţa, pe locul opt în finala probei de 200 m bras

1375
Brigitta Vass, de la CSM Constanţa, pe locul opt în finala probei de 200 m bras - 1-1694337666.jpg

Înotătoarea Brigitta Vass, de la CSM Constanţa, s-a clasat pe locul opt în finala probei de 200 m bras din cadrul Campionatului Mondial de nataţie rezervat juniorilor, competiţie care s-a desfăşurat în Israel, la Netanya.

în vârstă de 16 ani, sportiva antrenată de Lorena Diaconescu a obţinut calificarea în ultimul act cu timpul de 2 minute, 31 secunde, 3 sutimi, pentru ca, în finală, să fie puţin mai lentă, cronometrată în 2 minute, 31 secunde, 40 sutimi.

Tot în ultima zi a Mondialelor, în finala probei de 1.500 m liber, românul Vlad Stancu (18 ani) s-a clasat pe locul al cincilea (timp 15:16.04). Anterior, înotătorul pregătit de antrenoarea Iulia Becheru ocupase locul al patrulea în finala de la 800 m liber, după ce a încheiat cele 16 lungimi de bazin cu timpul de 7:50.25.

De remarcat şi performanţa lui Vlad Mihalache, care, la categoria de vârstă 17 ani, a stabilit un nou record naţional în proba de 100 m fluture masculin. În semifinale, el a oprit acele cronometrului după la 54.10 secunde, cu 00.10 secunde mai bine decât precedentul record, însă, din păcate, acest timp nu i-a adus şi mult dorita calificare în semifinale.

La Mondialele găzduite de Wingate Institute Olympic Swimming Pool din Netanya, au mai luat startul alte două înotătoare de la CSM Constanţa, Rebecca Diaconescu (liber, spate) şi Eva Paraschiv (fluture). Rebecca s-a oprit în semifinalele probelor de 50 m şi 100 m liber, s-a oprit în serii şa 400 m liber, în timp ce Eva nu a depăşit faza seriilor nici la 50 m, nici la 100 m fluture.

Aproximativ 600 de tineri înotători din peste 100 de ţări au participat la Mondialele din Israel.