192
Start cu dreptul pentru Farul în Liga Campionilor. Constănţenii au învins-o cu 1-0 pe Sheriff Tiraspol - 1200x800fbe5b4b073722b06ee9ebab5-1689233995.jpg

FC Farul Constanţa a început cu dreptul parcursul în Liga Campionilor. Formaţia manageriată de Gheorghe Hagi a primit la Ovidiu vizita moldovenilor de la Sheriff Tiraspol în primul tur al preliminariilor UEFA Champions League. Meciul a fost unul echilibrat, iar în prima repriză, Farul a avut două şanse mari de a înscris prin Adrian Mazilu. În partea a doua Kiki a marcat în minutul 56 pentru 1-0 pentru Farul, aruncând în aer tribunele de la Ovidiu. În partea a doua moldovenii au apăsat pedala de acceleraţie, însă paradele foarte bună ale portarului Marian Aioani şi inspiraţia fundaşilor constănţeni au menţinut poarta gazdelor intactă. S-a încheiat 1-0 pentru Farul, care în urma acestui rezultat a luat o opţiune serioasă pentru calificarea în turul al doilea preliminar din UEFA Champions League.