156
Tenis / Ana Bogdan, în optimile de finală ale turneului de Gaiba. Victorie cu set alb în primul meci - 1-1655189727.jpg

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (29 ani, 110 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului pe iarbă WTA 125 de la Gaiba (Italia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 115.000 de dolari.

În runda inaugurală, românca a învins-o, în două seturi, scor 7-5, 6-0, pe Linda Fruhvirtova (Cehia; 17 ani, 175 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 10 minute.

Graţie accesului în optimi, Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 2.400 de dolari şi 15 puncte WTA. Următoarea sa adversară este învingătoarea din partida Arantxa Rus (Ţările de Jos, cap de serie nr. 5) - Ana Blinkova (Rusia).

Ana Bogdan va evolua şi la dublu, alături de italianca Martina Trevisan, adversarele din optimi fiind Ingrid Neel (SUA) şi Rosalie van der Hoek (Olanda).