97
Tenis / Irina Bara, sfert-finalistă în turneul ITF de la Charleston. Chinezoaica Xiyu Wang, următoarea adversară - 1-1651219013.jpg

Jucătoarea română de tenis Irina Bara (27 ani, 105 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Charleston (Carolina de Sud, SUA), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 100.000 de dolari.

În optimi, românca a trecut fără probleme, în minimum de seturi, scor 2-6, 1-6, de americanca Emma Navarro (20 ani, 226 WTA), după o partidă care a durat numai o oră şi 12 minute.

Creditată cu prima şansă la cucerirea trofeului, Irina Bara o va întâlni în sferturi pe chinezoaica Xiyu Wang, cap de serie nr. 5.

Irina Bara a jucat şi în sferturi la dublu, alături de Alexandra Cadanţu-Ignatik, cele două românce fiind învinse de principalele favorite, Katarzyna Kawa (Polonia) şi Aldila Sutjiadi (Indonezia), scor 6-3, 3-6, 8-10.