195
Tenis / Marius Copil, sfert-finalist în turneul challenger de la Praga, în proba de dublu - 1-1651740939.jpg

Perechea Marius Copil (România) / Max Purcell (Australia) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului challenger de la Praga (Cehia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 45.730 de euro.

În optimi, tenismenul român şi partenerul său s-au impis, în două seturi, scor 6-4, 6-3, în faţa cuplului Grigori Lomakin (Kazahstan) / Vishnu Vardhan (India), după o partidă care a durat numai o oră şi trei minute.

Graţie accesului în sferturi, Copil şi Purcell şi-au asigurat un cec de 550 de euro şi 16 puncte ATP la dublu. Următorii lor adversari sunt portughezii Nuno Borges şi Francisco Cabral, favoriţii nr. 3.

La simplu, Marius Copil a fost eliminat încă din primul tur de italianul Lorenzo Giustino.