176
Tenis / Simona Halep o va înfrunta pe tunisianca Jabeur în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid - 1-1651558121.jpg

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 21 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid (Spania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 6.575.560 de euro.

În optimi, românca a învins-o, în două seturi simetrice, scor 6-4, 6-4, pe Cori Gauff (SUA; 18 ani, 16 WTA, cap de serie nr. 14), după o partidă care a durat o oră şi 14 minute.

Graţie accesului în sferturi, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 169.650 de euro şi 215 puncte WTA. Următoarea sa adversară este tunisianca Ons Jabeur (27 ani, 10 WTA), care a învins-o în optimi pe elveţianca Belinda Bencic, campioana olimpică, scor 6-2, 3-6, 6-2.