172
Tenis / Sorana Cîrstea nu i-a rezistat ibericei Muguruza. Out din turneul WTA de la Doha! - 1-1645520327.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (31 ani, 31 WTA) a ratat calificarea în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Doha (Qatar), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 2.632.448 de dolari.

În runda inaugurală, românca a fost învinsă, în două seturi, scor 6-7 (4), 1-6, de spaniola Garbine Muguruza (28 ani, 9 WTA, cap de serie nr. 5), după o partidă care a durat o oră şi 27 de minute.

Sorana Cîrstea a avut un debut perfect de meci, a condus cu 3-0 şi 4-1, dar a fost egalată, 4-4, cedând primul set la tiebreak. Ea a început la fel de bine şi setul secund, cu break, apoi a cedat şase ghemuri la rând.

Pentru prezenţa pe tabloul principal, Sorana Cîrstea a primit un cec de 10.820 de dolari şi un punct WTA.