150
Tenis / Simona Halep o înfruntă pe Jelena Ostapenko în semifinalele turneului WTA 500 de la Dubai - 1-1645174004.jpg

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep (30 ani, 23 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 768.680 de dolari.

În sferturi, constănţeanca a învins-o, în două seturi, scor 6-4, 6-3, pe tunisianca Ons Jabeur (10 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 20 de minute.

Graţie acestui succes, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 37.500 de dolari şi 185 de puncte WTA. Următoarea sa adversară este letona Jelena Ostapenko (24 ani, 21 WTA).

Constănţeanca este pentru a treia oară în semifinale la Dubai, unde a câştigat titlurile în 2015 şi 2020.