142
Tenis / Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Birmingham - 1-1655300409.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (32 ani, 36 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 pe iarbă de la Birmingham (Anglia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 251.750 de dolari.

Desemnată cap de serie nr. 6, românca a învins-o fără drept de apel, miercuri, 15 iunie, în două seturi, scor 6-1, 6-1, pe sârboaica Aleksandra Krunic (29 ani, 103 WTA), după o partidă care a durat o oră şi 12 minute.

Graţie accesului în sferturi, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi învingătoarea din partida Catherine McNally (SUA) - Donna Vekic (Croaţia).