Uitați de promovare! FC Farul, înfrângere usturătoare la Brăila

347

Înaintea partidei de la Brăila, din etapa a 19-a a Ligii a II-a, optimismul era în floare în tabăra FC Farul. Se declara pătimaș faptul că s-a format o echipă ce poate ataca promovarea în Liga 1, după opt ani petrecuți în bezna ligii secunde. Doar că socoteala de acasă uneori nu se potrivește cu cea din teren.

La Brăila, FC Farul nu a avut nicio șansă în fața gazdelor și după prima repriză, tabela arăta scor de neprezentare, marcatori fiind Sorin Frunză (min. 5) și Iosofache (min. 37 și 42). Ca într-un final, lovitura de grație să fie dată, ca și în partida tur, de fostul jucător al Farului, Alexandru Muscă, în minutul 89.

FC Farul (antrenor, Constantin Gache): Began, Fl.Popa, D. Bratu, Murgoci, Fl. Pătrașcu (căpitan), V.Munteanu, Ad. Ionescu (min. 66, Băjan), Milea (min. 46, Tigoianu), Vezan, Zugravu (min. 46, Țăranu), Pătulea.

În minutul 53, fundașul Doru Bratu a încasat direct cartonașul roșu după o intrare dură asupra unui adversar.

Iată și rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: SC Bacău - Oțelul Galați 3-0, Rapid CFR Suceava - ACS Berceni 1-2, Bucovina Pojorâta - CS Balotești 1-1, Dunărea Călărași - Ceahlăul Piatra Neamț 1-0, Academia Clinceni - Rapid București 0-2.

După această etapă, FC Farul Constanța se menține pe poziția a 5-a în clasament, cu 28 de puncte.