Viitorul Constanța a obținut prima victorie în play-off

189

Viitorul Constanța a reușit să învingă categoric ASA Târgu Mureș, scor 6-1, într-un meci contând pentru etapa a lX-a a play-off-ului Ligii l, la fotbal. A fost prima victorie obținută de constănțeni în play-off, succes ce le asigură locul 5 în clasamentul final al sezonului și participarea în următoarea ediție a Europa League.

Pe lângă victoria în sine, antrenorul Gheorghe Hagi a sărbătorit și dubla marcată de fiul său, Ianis Hagi, în minutele 20 și 25. Ianis l-a depășit la acest capitol pe tatăl său, reușind dubla la 17 ani și 6 luni. Gică Hagi a reușit aceeași performanță la 18 ani și 3 luni, cu opt luni mai târziu decât Ianis. Târgmureșenii au replicat rapid prin golul marcat de moldoveanul Dedov (min 33), dar nu avea să fie și scorul pauzei. Francezul Boli a reluat cu noroc mingea în gol, după un corner executat de Ianis Hagi, scorul pauzei fiind 3-1.
Repriza secundă s-a desfășurat în același ritm. O echipă a Viitorului dornică să marcheze cât mai multe goluri și o ASA Tg. Mureș lipsită de aportul celor mai buni jucători, blazată, obosită, pe alocuri plictisită de această partidă, fapt ce le-a permis băieților lui Gheorghe Hagi să mai marcheze de trei ori prin Casap (min. 48) și Fl. Tănase (67, 90+3).

Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Ganea, Boli, Hodorogea, Benzar (Fl.Coman 43) - Pablo de Lucas, Nedelcu (Casap 46), Filip - Fl.Tănase, I. Hagi (T.Băluță 54), Chițu.

ASA Târgu Mureș (antrenor George Ciorceri): Stăncioiu - Candrea, Muth, Brandan, Borza – Gorobsv, Buș, Voiculeț (German 57) - Feketics, Ciolacu (R. Stoica 46), Dedov (Șut 75).

Celelalte rezultate ale etapei: Steaua București - Pandurii Târgu Jiu 1-1 (Enache 66/ Hora 60) și Astra Giurgiu - Dinamo București 4-2 (Morais 31, D.Alibec 48, A. Ioniță 56, 64/ Palic 16, Lazăr 42)

Clasament: 1. Astra Giurgiu (48 p), 2. Steaua București (40 p), 3. Pandurii (36 p), 4. Dinamo București (35 p), 5. FC Viitorul (28 p), 6. ASA Târgu Mureș (22 p).