Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că va participa la summit NATO din Turcia din respect pentru omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, și a lăsat să se înțeleagă că nu ar fi acceptat invitația dacă întâlnirea ar fi fost organizată de un alt lider, informează agenția EFE.
- Publicitate -
„Nu cred că aș fi mers. Nu aș fi mers pentru majoritatea oamenilor. El m-a sunat și mi-a spus: «Te rog, o facem în Turcia, trebuie să fii acolo, Statele Unite trebuie să fie acolo». Așa că merg din respect pentru președintele Erdogan", a afirmat președintele american în timpul unei apariții publice, la Washington, alături de secretarul general NATO, Mark Rutte.
Trump l-a elogiat pe președintele Turciei, pe care l-a definit drept „un mare lider și o persoană foarte puternică”, și a dat asigurări că în timpul recentei escaladări cu Iran a respectat cererea acestuia de a sta deoparte de conflict.
„Erdogan a făcut tot ce i-am cerut”, a subliniat președintele american.