Palmaresul celei de-a XI-a ediții a Festivalului de Muzică Ușoară și Populară „Tinere Speranțe”, desfășurat la Medgidia

12919
Palmaresul celei de-a XI-a ediții a Festivalului de Muzică Ușoară și Populară „Tinere Speranțe”, desfășurat la Medgidia - oai9097-1686569347.JPG
În perioada 10 - 11 iunie 2023, Festivalul de muzică ușoară și populară „Tinere Speranțe” a reunit pe scena Cercului Militar Medgidia, sute de talente locale și naționale.

Cea de-a XI-a ediție a tradiționalei competiții muzicale s-a desfășurat pe două secțiuni, muzică ușoară și populară, cu prezența unui număr de aproximativ 140 de concurenți cu vârste cuprinse între 6 și 18 ani.

În acest an, juriul secțiunii muzică ușoară a fost alcătuit din compozitorii Mihai Alexandru și Viorel Gavrilă, solistul vocal, câștigător al concursului X Factor România, 2012 - Tudor Turcu, solistele de muzică ușoară Narcisa Suciu și Anca Țurcașiu.

Juriul secțiunii muzică populară i-a avut în componență pe solistul vocal instrumentist (nai), Loredana Streche, solistul vocal Traian Frâncu, realizatorul de emisiuni radio, Ileana - Iuliana Vieru, interpreții de muzică populară Victoria Lăcătușu și Gelu Voicu.

Evenimentul a fost prezentat de producătoarea și realizatoarea de emisiuni radio, Mădălina Dinescu Stancu.  

Programul primei seri de festival s-a încheiat cu un incediar concert susținut de îndrăgita solistă de muzică ușoară, Elena Gheorghe și recitaluri ale faimoșilor interpreți Narcisa Suciu, Anca Țurcașiu și Tudor Turcu. 

În prima zi a festivalului, secțiunea de muzică ușoară s-a încheiat pentru cele patru categorii de vârstă cu următoarea premiere:

 

TROFEUL „MINI” – ANTONIA ANTON;

TROFEUL „JUNIOR” – IULIA BIANCA IONESCU.

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 6 – 8 ANI

 

TROFEU – ANELISSE MĂNESCU;

LOCUL I – MARIA AMALIA MARIN;

LOCUL II – NATALIA ANDREEA NICULAE;

LOCUL III – HRISCU EVELYNE GABRIELA;

MENȚIUNE – ȘTEFAN TEODOR MUNTEANU, DAVID GABRIEL COJOCARU, ANDREEA CIORAN.

 

PREMII SPECIALE:

•        AL PROTOIERIEI MEDGIDIA: SARA ELENA TUDOR;

•        AL JURIULUI: GABRIELA DELIA PANȚURU;

•        AL GARNIZOANEI MEDGIDIA: DARIA GEORGIANA PASCU.

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 9 – 11 ANI

 

TROFEU – NATALIA MARIA TACEA;

LOCUL I – ERIC IONUȚ DOBRICEANU;

LOCUL II – MIRUNA CHEVAL;

LOCUL III – CRISTIANA MARIA OLTEANU;

MENȚIUNE – BOGDAN GABRIEL COMAN, ALESIA MARIA SANA, SERENA ANA MARIA NEGRECI;

PREMII SPECIALE:

•        AL PROTOIERIEI MEDGIDIA: ANTONIA IOANA CALAIGI;

•        AL JURIULUI: SARA ANA MARIA IONESCU;

•        AL GARNIZOANEI MEDGIDIA: ALESSIA IOANA ȘOMANDRĂ.

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 12 – 14 ANI

 

TROFEU – RĂZVAN TUDOR DECU;

LOCUL I – BOGDANA RĂSTOACĂ;

LOCUL II – MATEI YANIS IOGA;

LOCUL III – AMALIA IORGULESCU;

MENȚIUNE – ALESIA GABRIELA MĂLDĂRESCU, ELIANA CORNEA, ANDREEA DANIELA MANOLACHE.

PREMII SPECIALE:

•        AL JURIULUI: GRAȚIELA ANGHEL;

•        AL GARNIZOANEI MEDGIDIA: SORANA IOANA STANCIU;

•        AL PROTOIERIEI MEDGIDIA: ANDRA STEPHANIE GHIȚĂ.

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 15 – 18 ANI

 

TROFEU – NICOLLE DENISA DUȚU;

LOCUL  I – VÎLCU BRIANA;

LOCUL  II – ANA MARIA MONOR;

LOCUL III – IOANA RUXANDRA FARCAȘIU;

MENȚIUNE – ANDREEA BADEA, IASMINA ELENA BÎRGOVANU.

PREMII SPECIALE:

•        AL JURIULUI: ANDRA CĂTĂLINA JELER;

•        AL GARNIZOANEI MEDGIDIA: ANDREEA ALEXANDRA VLAD;

•        AL PROTOIERIEI MEDGIDIA: RODINICA GABRIELA MATEI.

 

Cea de-a doua zi de concurs, la secțiunea muzică populară a adus următoarele premii pentru cei mai apreciați dintre artiști:

 

TROFEUL „MINI” – ALESSIA ANDREEA PENCESCU;

TROFEUL „JUNIOR” – ANDREEA SELENA MĂRGEAN.

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 6 – 8 ANI

 

TROFEU – NATALIA ANDREEA NICULAE;

LOCUL I – DAVID CRISTIAN ANDREI;

LOCUL II – ANTONIA MARIA CAZAN;

LOCUL III – TIBERIU MIHAI VOICU;

MENȚIUNE – TIMEEA ANAIS STOICA;

-        GABRIELA DELIA PANȚURU;

-        MARIA CRISTINA GHIȚĂ.

 

PREMII SPECIALE: AL JURIULUI – SOFIA MARIA BACIU;

PREMIUL SPECIAL AL GARNIZOANEI MEDGIDIA: ANASTASIA RUCI;

PREMIUL SPECIAL AL PROTOIERIEI MEDGIDIA: ȘTEFANIA IRINA SIMA.

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 9 – 11 ANI

 

TROFEU – ANTONIA CRINA MIHOC;

LOCUL I – ADRIANA ALEXIA LUCHIAN;;

LOCUL II – ANA MARIA CIOBANU;

LOCUL III – MELEK RAȘID;

MENȚIUNE – ȘTEFANIA ALINA BORDEI;

-        SARA BĂLAN;

-        MIRUNA IOANA BUCUR.

 

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI: RANYA MEMIȘ;

PREMIUL SPECIAL AL GARNIZOANEI MEDGIDIA: SABINA MARIA RADA;

PREMIUL SPECIAL AL PROTOIERIEI MEDGIDIA: ALEXANDRA CRINA MOROIANU.

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 12 – 14 ANI

 

TROFEU – SILVIU ANDREI IVAN;

LOCUL I – GABRIEL EDUARD ISTRATE;

LOCUL II – ANDREEA ADELINA CIORTESCU;

LOCUL III – ALINA GEANINA DAVID;

MENȚIUNI: ANDREEA DANIELA MANOLACHE, BEATRIS FLOARE CHINA, ANA MARIA BISTRICEANU. 

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 15 – 18 ANI

 

TROFEU – ALIN DARIAN ȘTEFAN DUMITRU;

LOCUL  I – ELFIDAN BERNA MEMET;

LOCUL  II – MARA CRUCIANU;

LOCUL III – DARIA STANCIU;

MENȚIUNE – ANDREEA ALEXANDRA VLAD, ANDREEA PETRUȚA VASILE.

 

Festivalul s-a încheiat cu valuri de aplauze pentru interpretările de excepție ale cunoscuților soliști de muzică populară Victoria Lăcătușu, Loredana Streche, Traian Frîncu și Gelu Voicu.

 

 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.899 secunde