Inflaţie, producţie industrială, finanţe. INFO economic

158
1 min citire
Inflaţie, producţie industrială, finanţe. INFO economic - 11-1741873011.jpg
l Rata anuală a inflaţiei a urcat, în luna februarie 2025, la 5,02%, de la 4,95% în ianuarie, în condiţiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 4,54%, cele nealimentare cu 4,79%, iar serviciile cu 6,42%, informează Institutul Naţional de Statistică.
Indicele preţurilor de consum în luna februarie 2025, comparativ cu luna ianuarie 2025, a fost 100,88%. Rata inflaţiei de la începutul anului (februarie 2025 comparativ cu decembrie 2024) a fost 1,8%.
l Producţia industrială a scăzut, în ianuarie 2025, cu 2,5% ca serie brută faţă de luna similară a anului trecut, şi a crescut cu 2,1%, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, informează Institutul Naţional de Statistică.
Raportat la decembrie 2024, în ianuarie 2025, producţia industrială a scăzut ca serie brută cu 2,3% şi a crescut ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2%.
l Ministerul Finanţelor a împrumutat joi, 13 martie, 505,1 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 104 luni, la un randament mediu de 7,39% pe an, informează Banca Naţională a României. Valoarea nominală a emisiunii de joi a fost de 400 de milioane de lei, iar băncile au subscris 875 milioane de lei.
Vineri, 14 martie, este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 60 de milioane de lei la randamentul stabilit joi pentru obligaţiuni.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0489 secunde