Întârzieri la plata salariilor marinarilor salvatori. „Cel care greșește să fie tras la răspundere“

2206
3 min citire
Întârzieri la plata salariilor marinarilor salvatori. „Cel care greșește să fie tras la răspundere“ - 1-1768484611.webp
Angajații Agenţiei Române de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare (ARSVOM) au început cu stângul anul 2026. Sunt întârzieri la plata salariilor, iar conducerea instituției, pe de o parte, și sindicaliștii, pe de altă parte, au variante diferite în ceea ce privește motivul pentru care s-a ajuns în această situație. Cât despre viitor, încă planează multe semne de întrebare.
S-a scurs deja prima jumătate a lui ianuarie, iar marinarii salvatori încă nu și-au încasat drepturile salariale aferente lunii decembrie. Sunt probleme multe și mari la Agenţia Română de Salvare a Vieţii Omeneşti pe Mare, instituție aflată în subordinea Ministerului Transporturilor, care nu și-au găsit rezolvare anul trecut și despre care angajații susțin că sunt slabe speranțe de a fi depășite în 2026. Întârzierile la plata salariilor sunt printre cele mai importante motive de nemulțumire.
„Anul 2026 a debutat prost pentru agenția noastră. Deși au trecut deja trei zile de când ar fi trebuit să încasăm salariile (nr. - 12 ianuarie, iar discuția telefonică a avut loc joi, 15 ianuarie), conform contractului, încă nu a fost virat niciun leu. Cel mai probabil, vom primi banii după data de 20 ianuarie, așa avem semnale.
Aceasta este o chestiune mai veche, cu care deja ne-am obișnuit, și anul trecut s-a întâmplat la fel. După ce că salariile sunt cum sunt, nici măcar problema plății la zi nu s-a reglementat“, a declarat, pentru ziarul „Cuget Liber“, preşedintele Sindicatului Liber al Marinarilor din ARSVOM, Lucian Alexe Boris.
În privința motivului pentru s-a ajuns în această situație neplăcută, părerile sunt împărțite. Sindicaliștii vorbesc despre greșeli din interiorul instituției, în timp ce conducerea agenției invocă schimbările legislative.
Întrebăm de ce nu ne primim salariile și ni se spune ba că nu s-a semnat la minister, ba că au fost erori de calcul în agenție. Noi nu avem șef contabil, serviciul a fost externalizat. Cel care greșește să fie tras la răspundere", a spus liderul de sindicat.
Salariile au suferit o mică decalare în luna ianuarie datorită noilor reglementări venite din partea Ministerului Finanțelor și a zilelor libere legale de la începutul anului", a explicat, pentru ziarul „Cuget Liber“, directorul general al ARSVOM, Iulian Crețu.
Vor să fie deblocate angajările!
Cât privește deficitul de personal, această problemă va persista mai mult ca sigur și pe parcursul lui 2026.
Pe finalul anului trecut, a fost scos la concurs un post de inginer la biroul tehnic. Primul candidat a plecat imediat ce a aflat salariul, 3.500 de lei, postul a fost preluat până la urmă de cel de-al doilea candidat. La capitolul personal ambarcat, nu se fac angajări, deși lucrăm cu oameni puțini, foarte puțini. Sperăm să fie deblocate angajările, vor urma mai multe întâlniri la minister, vom avea și pe plan local o ședință de dialog social, să vedem ce va fi, ne desființăm, vom fi comasați cu altă instituție", a precizat Lucian Alexe Boris.
În ceea ce privește angajările, acestea s-au efectuat și se vor efectua respectând condițiile legii. Referitor la viitorul agenției, mai multe informații se pot obține de la Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, care este factorul decizional în această privință", a replicat directorul general Iulian Crețu. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0418 secunde