O companie din domeniul construcțiilor este acuzată că a creat un prejudiciu de aproximativ 8,7 milioane de lei bugetului de stat, după ce ar fi înregistrat cheltuieli fictive și ar fi utilizat firme de tip „fantomă” pentru a masca relațiile reale de muncă, potrivit Direcției Generale Antifraudă Fiscală din cadrul ANAF.
Inspectorii ANAF au descoperit, în urma unui control, că societatea verificată ar fi declarat achiziții de aproximativ 27 de milioane de lei, în baza unor facturi emise de patru firme suspectate că nu desfășurau activitate economică reală. Acestea ar fi fost folosite pentru a simula costuri cu forța de muncă.
Potrivit autorităților fiscale, firmele respective erau înregistrate pe numele unor persoane interpuse, care nu ar fi avut legătură cu activitatea derulată. Unele dintre societăți ar fi depus declarații fiscale incomplete sau incoerente, încercând să creeze aparența unei activități legale.
Inspectorii susțin că, prin acest mecanism, compania din construcții ar fi evitat plata obligațiilor fiscale aferente veniturilor salariale ale angajaților utilizați în activitate, prejudiciul total fiind estimat la 8,7 milioane de lei.
ANAF a anunțat că va sesiza organele de urmărire penală competente, urmând ca acestea să stabilească eventualele răspunderi. De asemenea, instituția precizează că va continua controalele în sectoarele cu risc fiscal ridicat, precum construcțiile, conform adevărul.ro.