Aerobicii Farului, laureații Cupei Cetății de la Deva

168

Federația Română de Gimnastică și Colegiul Național Sportiv "Cetate" Deva au organizat, week-end-ul recent încheiat, cea de-a XXl-a ediție a Cupei Cetății la gimnastică aerobică, juniori 2 și 3.

La start, s-au regăsit sportivi legitimați la nouă cluburi din țară: CS Farul Constanța, CSS 1 Constanța, CSM Arad, CSU Arad, CSS Triumf București, UNEFS București, Cetate Deva, Școala Sportivă nr. 1 Bălți (Republica Moldova), CS Gimnis Iași și componenții loturilor naționale de juniori.

Clubul Sportiv Farul a obținut cinci medalii: una de aur, una de argint și trei de bronz. La juniori 3, în proba de trio, CS Farul (Isabel Colioglu, Raisa Huștea, Alessia Maria Vrîncianu-Panciu) s-a clasat pe locul 3, iar la grupuri (Denisa Alexandru, Ariana Petre, Isabel Colioglu, Raisa Huștea și Alessia Maria Vrîncianu-Panciu), pe locul secund. Singura medalie de aur a fost câștigată de Leonard Manta, la juniori 2, individual.

La juniori 1, masculin individual, Alexandru Nicușor Scânteie a terminat pe locul 3, același loc fiind ocupat și de Gabriela Teea Milea, la seniori, feminin, individual.

Sportivii constănțeni sunt pregătiți de antrenorii Cristina Dulgheroiu, Cristina Spînu și coregrafa Nicoleta Dendiu.