187
Atletism / Şapte medalii pentru sportivii români la Campionatele Balcanice de marş de la Atena - 1-1649053239.jpg

Atleţi români au cucerit şapte medalii - două de aur, două de argint şi trei de bronz - la Campionatele Balcanice de marş desfăşurate în capitala Greciei, Atena, informează Federaţia Română de Atletism.

Narcis Ştefan Mihăilă a cucerit aurul în proba de 20 km seniori, cu timpul de 1 h 30 min 24 sec, iar în proba feminină de 35 km senioare, Ana Veronica Rodean a ocupat prima poziţie, cu timpul de 3 h 05 min 40 sec.

La 20 km senioare, Mihaela Acatrinei şi-a adjudecat argintul, cu timpul de 1 h 38 min 43 sec, iar în proba masculină de 35 km seniori, Marius Iulian Cocioran a terminat tot pe locul al doilea, cu timpul de 2 h 45 min 12 sec. Medalia de bronz a fost obţinută de alt român, Ionuţ Vasilică Pleşu, înregistrat în 3 h 06 min 33 sec.

La 10 km feminin Under-20, Sorana Ţuţu a câştigat medalia de bronz, în 53 min 01 sec, iar o altă medalie de bronz a fost obţinută de Ştefan Ioan Cimpoieş, la 10 km Under-18, în 52 min 35 sec.

Turcia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, urmată de România şi Grecia.