Campionatele Europene de tenis de masă U21

Aur şi bronz pentru România. Elena Zaharia, blocată în sferturi

235

Perechea română Rareş Şipoş / Andreea Dragoman a cucerit medalia de aur în proba de dublu mixt din cadrul Campionatelor Europene de tenis de masă Under-21, competiţie desfăşurată în Belgia, la Spa.

Dublul tricolor a învins, în finală, pe perechea franceză Bastien Rembert / Isa Cok, scor 3-1 (12-10, 3-11, 11-8, 11-5), după ce, în semifinale, trecuse la mare luptă de ruşii Vladimir Sidorenko şi Maria Tailakova, scor 3-2 (11-9, 7-11, 11-9, 9-11, 11-8).

La simplu feminin, Andreea Dragoman a adus cea de-a doua medalie, de bronz, a delegaţiei României. Ea a acces în semifinale, fază în care a fost învinsă, 1-4, de rusoaica Mariia Tailakova. În ciuda scorului care ar putea indica o victorie fără emoţii a adversarei, semifinala a fost extrem de spectaculoasă. Andreea Dragoman a punctat prima la seturi şi a sperat apoi să întoarcă scorul până în ultim moment, setul cinci, care din păcate avea să fie ultimul, fiind cedat cu 16-18.

Evoluţie onorantă şi pentru Elena Zaharia, de la CS Farul-LPS „Nicolae Rotaru”. Tânăra jucătoare din Constanţa a învins-o în optimi pe rusoaica Elizabet Abraamian, scor 4-1 (9-11, 11-9, 15-13, 11-9, 11-7), dar s-a oprit în sferturi de finală, eliminată de Franziska Schreiner (Germania), scor 3-4 (8-11, 13-11, 8-11, 13-11, 8-11, 11-5, 8-11), după un meci nerecomandat cardiacilor, în care a cedat la opt toate cele patru seturi.

România a fost reprezentată de şapte jucători la Campionatele Europene U21 din Belgia: Elena Zaharia, Andreea Dragoman, Tania Plăian, Cristian Pletea, Rareş Şipoş, Cristian Chiriţă şi Darius Movileanu. Antrenori - Viorel Filimon, Andrei Filimon, ambii din Constanţa, şi Mădălin Ionaşcu.