84
Baschet / Un coş a făcut diferenţa! U-BT Cluj-Napoca, înfrângere dramatică în grupele EuroCup - 1-1671707743.jpg

Echipa masculină de baschet U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă, cu scorul de 81-84, de ratiopharm Ulm (Germania), într-o partidă contând pentru Grupa A a EuroCup.

Campioana României a suferit a şasea înfrângere în competiţie, în ciuda unui debut foarte bun de meci. Ardelenii aveau avans de 12 puncte după primele zece minute, iar înaintea ultimului sfert conduceau la o diferenţă de 10 puncte, însă finalul slab a costat-o victoria.

Când mai erau doar 83 de secunde, U-BT era încă în avantaj, 79-77, dar germanii au reuşit şapte puncte până la final, în timp ce clujenii doar două. Diferenţa a fost făcută de aruncarea de trei puncte reuşită de Juan Nunez, când mai erau 11 secunde de joc.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide din grupă:

Germani Brescia - Frutti Extra Bursaspor 110-74

7Bet-Lietkabelis Panevezys - Joventut Badalona 76-90

Mincidelice JL Bourg en Bresse - Cedevita Olimpija Ljubljana 90-91

Umana Reyer Venezia - Prometei Slobojanske 71-75.

U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci pe 11 ianuarie, pe teren propriu, cu Mincidelice JL Bourg en Bresse.