Bianca Mei-Roşu, eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Otocec

161
Bianca Mei-Roşu, eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Otocec - 1-1662038277.jpg

Jucătoarea de tenis de masă Bianca Mei-Roşu, de la CSM Constanţa, a ratat de puţin medalia de bronz la WTT Youth Contender Otocec (Slovenia). În sferturile de finală ale probei de simplu feminin U17, ea a fost învinsă, după o partidă dramatică, scor 2-3, de Chen Chi-Shiuan (Taipei).

La simplu feminin U19, trei jucătoare de la CSM Constanţa au acces în 16-imi şi îşi caută culoar către fazele superioare. Elena Zaharia o înfruntă pe Park Gahyeon (Coreea de Sud), Bianca Mei-Roşu o are drept adversară pe Miriam Carnovale (Italia), iar Andreea Teglaş o întâlneşte pe Mia Griesel (Germania).

Dragoş Bujor este primul medaliat al României la WTT Youth Contender Varazdin (Croaţia).

Sportivul tricolor a început în forţă ziua decisivă la U17 simplu masculin, cu victorii categorice în sferturile de finală şi semifinale, scor 3-0. Finalist cu un parcurs în care nu a pierdut niciun set, Dragoş Bujor a obţinut medalia de argint în urma finalei disputate împotriva lui Gil Minseok (Coreea de Sud), care s-a impus cu scorul de 3-0.